Zmieniona przez Parlament Europejski dyrektywa tzw. EPBD o charakterystyce energetycznej budynków ma temu zaradzić. problemowi unikania wystawiania świadectw energetycznych. Proponuje nową metodologię opracowywania charakterystyki budynku, kontrolę jej jakości oraz skuteczne, proporcjonalne i odstraszające kary za brak świadectw.

Obecnie brak jest jakichkolwiek sankcji za brak certyfikatu energetycznego. Przy podpisywaniu aktu notarialnego kupna mieszkania rejent ma obowiązek przygotować wszelkie dokumenty niezbędne do zawarcia umowy, jednak zgodnie z wytycznymi Rady Notarialnej nie traktują świadectwa charakterystyki energetycznej jako dokumentu niezbędnego do zawarcia umowy kupna-sprzedaży.. Jeśli zostanie wprowadzona dyrektywa kupującemu i sprzedającemu będzie grozić nieważność takiej umowy, gdy nie będzie dołączone świadectwo energetyczne

Obecny system tylko w teorii nakłada obowiązek ich przygotowywania dla obiektów sprzedawanych na rynku wtórnym i wynajmowanych . W praktyce nikt tego nie robi. Jedyny obszar to rynek pierwotny gdzie nadzór budowlany wymaga tego dokumentu. Faktem jest również, iż polskie prawo nie powołało ustawą niezależnej grupy ekspertów niezwiązanej z procesem projektowo-wykonawczym do wystawiania tego dokumentu.

 

Contribute!
Books!
Shop!